Valentýn, svátek zamilovaných

Vždy, když se blíží 14. února, pokryjí pulty obchodů produkty plné srdíček, červené barvy a nápisy, které dokazují lásku. Slaví se svátek svatého Valentýna, svátek všech zamilovaných, který mnoho lidí odsuzuje, protože pochází z Ameriky, a na stranu druhou, mnoho lidí v České republice již od roku 1989 s oblibou slaví.  Kolik toho ale ve skutečnosti o tomto svátku víme, abychom jej mohli soudit či nikoliv? Přečtěte si s námi pár slov o historii, která se k tomuto svátku váže, možná, že budete sami překvapeni.

V první řadě je třeba poznamenat, že sv. Valentýn je opravdovou historicky doloženou postavou a zaslouží si tedy oslavy stejně jako další významné osobnosti historie. Zemřel pravděpodobně v roce 296 a jeho život je spíše opředen mnohými tajemstvími a legendami, než abychom věděli skutečná historická fakta. Jeho život popisují především legendy dvě – křesťanská a pohanská.

Křesťanská legenda

Křesťanská legenda vypráví o císaři Claudiusi II., který pro svou zemi bojoval hodně bitev, ale potýkal se s neochotou mužů vstupovat do jeho vojska. Protože se domníval, že neochota pramení z toho, že muži nechtějí opouštět své rodiny a ženy, rozhodl se zakázat svatby i zasnoubení v celém Římě. Sv. Valentýn, římský kněz, žil právě v této době a rozhodl se tohoto zákazu neuposlechnout. Tajně zamilované páry oddával a za to byl také odsouzen k smrti. Trest byl vykonán 14. února r. 296. Legenda ještě uvádí, že před popravou stihl napsat milostný dopis jisté ženě, a tak vzniklo první valentýnské přání.

Pohanská legenda

Tato verze legendy je opět ze starého Říma. Sv. Valentýn byl člověkem, který byl velmi moudrý a vzdělaný a svým konáním dokázal léčit lidi. O jeho přátelství stál dokonce i císař, ale vadilo mu, že sv. Valentýn věří pověrám (tedy křesťanství). Nechal jej pro tento prohřešek sledovat městským prefektem Astoriem, který aby jej měl pod kontrolou, vzal si jej domů. Tam se sv. Valentýn setkal s jeho krásnou, leč nevidomou dcerou, do které se zamiloval a modlil se za její zrak, který se jí nakonec opravdu vrátil. Stal se tak zázrak, kterému pohané neuvěřili, vtrhli do domu prefekta a Valentýna odvedli za město, kde mu mečem oddělili hlavu od těla. Navzdory tomu se Valentýn stal patronem věrných a čisté, oddané lásky.

_

(Zdroj: www.novyvek.cz, http://civilizace.mysteria.cz)

_

Jana Chrtková, Regionální koordinátorka – redaktorka, Kraj Plzeňský

Přidej komentář jako první k "Valentýn, svátek zamilovaných"

Zanechte komentář