Vánoce a příchod Nového roku v Arménii, čím se liší?

kompas_blue

Jelikož v únoru přijede nová dobrovolnice Anna Arménie, rozhodli jsme se vyzjišťovat něco o Vánocích a příchodu Nového roku v Arménii.

„Každý stráví rok tak, jak ho přivítá“

„Zkus jídlo mojí ženy, jinak budu uražen“. Na Nový rok můžete tuhle větu v Arménii slyšet všude.

A teď můžete hádat, co je nejdůležitější část prázdnin pro Armény: co by to bylo za svátek bez bohatého pohoštění a plného stolu. Mnoho rodin zaútočí na trhy a obchody a na přípravu jídla týden nebo dva předtím, než je 31. prosince, protože stůl musí být nejbohatší, chápete? A pak se náhle soupeření mezi hospodyňkami může začít. Takhle to bývá, začnou porovnávat, který stůl je nejbohatší a nejchutnější, a čí pohoštění je nejhonosnější. Nejčastěji bývá na svátečním stole vepřová kýta, která se stala tak slavná, že si z toho dělají lidé legraci a přejí si navzájem „šťastnou Vepřovou dovolenou.“ Další tradiční arménský „must-have“ je maso a různé masové pochoutky jako je šunka, sujukh, bastura, dále Arménské Dolma s hroznovými listy, různé saláty, sušená sladká jídla ze všech druhů ovoce, ořechy, sladkosti a pečivo. Všechno jídlo se jí už během příprav, tak musí být váš žaludek připravený na všechno.

Hodiny tikají a „čin-čin“: skleničky vína a šampusů o sebe cinkají a města jsou plná ohňostrojů. 5 minut po půlnoci začne ten povyk a všichni si volají a píšou vzkazy, to je nejspíš stejné, jako v okolních zemích.

Poslední část oslav začíná od 1. do 7. ledna, kdy musíš stihnout navštívit všechny blízké rodiny, za zmínku určitě stojí, že na návštěvu nesmí nikdo chodit s plným žaludkem, hostitelé mají připravené nejlepší recepty na tom nejhezčím nádobí, a když neochutnáš, urazíš! Věřte, nabídku nechcete odmítnout. V Arménii se slaví Vánoce do 6. ledna, kdy o půlnoci chodí lidé do kostela a přinesou posvěcený oheň, který bude chránit dům před temnými sílami. Pokud jde o Arménii, Vánoce nejsou tak očekávané, jako příchod Nového roku.

ICM Ivančice