Vánoce dnes, a proč vůbec?

logo-remix

Co dnes znamenají Vánoce v České republice? Dle všech možných statistik jsme zemí s jednou největší mírou lidí bez víry v Boha, křesťanství a církev vůbec, tak proč slavit Vánoce? Potřebujeme speciální den na to, abychom si mohli předat a rozbalit dárky? Je to to, co nás na Vánocích nejvíce zajímá? Čím lepší a dražší dárky, tím lepší Vánoce? A budeme na ně více vzpomínat?

Nevím jak je to u Vás, ale v naší rodině se nejvíce (a s úsměvem vzpomíná :) ) na dárek, který jsem daroval před pěknou řádkou let, a z dnešního pohledu na svět se jednalo vlastně o naprostou hloupost. Vzal jsem obyčejný blok papíru, vytrhal z něj všechny stránky, a slepil jsem zpátky svoji milovanou lepicí páskou (co nespraví lepicí páska, nepomůže už nic), čímž se vytvořil výborný a naprosto originální kalendář. Přiznávám, dnes to i mně přijde komické, ale na druhou stranu je to jeden z mála dárků, které si do dneška všichni pamatují, utkvěl v paměti. Jednak proto, že to byl přece jen trochu komický dárek, ale myslím si, že i proto, že se jednalo o upřímný dárek, kde byla zapojena všemožná kreativita a snaha něco druhému dát. Když nebylo za co koupit dárek, tak se darovalo něco, co bylo dostupné a možné vytvořit z dostupných zdrojů. Nestál v podstatě nic, především čas, trpělivost a ochotu.

A jsou tedy Vánoce o dárcích? Dokážete si představit Vánoce bez dárků? Sám nevím, přece jen pohled na stromek bez dárků, no není to ono. A vytratila by se chvíle očekávání a moment překvapení, co asi v tom zabaleném dárku je? Milé a příjemné překvapení má rád asi každý. Se stoupajícím věkem si ale uvědomuji čím dál více tu vzácnost, že se můžeme všichni zastavit a sejít se s nejbližšími, ne psát e-maily, zprávy na sociálních sítích, ale sejít se osobně s lidmi, které jsme dlouho neviděli či neměli čas poklábosit. Trochu doufám, že se nedožiji doby, kdy se budou Vánoce slavit pouze online někde ve virtuálním prostoru, i když člověk nikdy neví, co ho čeká.

A navíc na Vánoce slavíme narození nového člověka, to je vždy radostná zpráva, ne? A ještě o to víc, když se narodil člověk, který nás vždycky chtěl tahat z problémů. Přestože na to sám dojel. Obecně řečeno lidí, kteří se nám snaží za každou cenu pomoci, bychom si měli navždy vážit.

Přeji nám všem tedy, abychom na Štědrý den mohli být s lidmi, které máme rádi, a kteří mají rádi nás, a do nového roku vstoupili se vší pokorou a ve zdraví. Neboť jak se říká: jak na Nový rok, tak po celý rok!

 

Krásné svátky, ať už letos, tak i příští rok!

 

 

Miroslav Sedláček, ICM YMCA Orlová

Přidej komentář jako první k "Vánoce dnes, a proč vůbec?"

Zanechte komentář