Vánoční svátky jako maraton

pexels-photo-704219

Jsem studentka vysoké školy a Vánoce se pro mě staly „důležité“ až v posledních letech, protože jak jistě všichni víme, když je vám kolem patnácti, Vánoce jsou „opruz“ a ztráta času, musíte se pořád usmívat a tvářit se, že vám ponožky od babičky a svetr, který po těchto Vánocích nikdy nevezmete na sebe, udělaly strašnou radost.
Ale jak je to vlastně s nakupováním dárků? V době internetu je to jednoduché… Stačí si vyhradit odpoledne či večer a máte největší část za sebou. Jenže. Tenhle nápad mají dnes již skoro všichni a ti, co již od září či října nepřemýšlí, čím obdarují své blízké, řeší dárky na poslední chvíli a nastává pravý adrenalin. Stihne to přijít? Sakra tenhle e-shop má doručení jen Českou poštou, tak to už asi můžu začít plánovat Vánoce v lednu. Nakupování z pohodlí domova má sice tuto nevýhodu, pokud tedy nedbáte na rady ostatních, kteří mají zabaleno již od září a odpočítávají dny, kterých je zatím více jak sto a neustále vám to každý den připomínají, když Vám místo pozdravu řeknou, kolik dní ještě zbývá do Vánoc. Ano opravdu je to o jeden den méně než včera. A jejich věta: „Vážně to chceš zase letos řešit na poslední chvíli? Víš, jak to dopadlo loni?“
Ale ten skutečně pravý maraton nastává, když jdete nakupovat do města. V každém z větších měst jsou již v proudu adventní akce a na náměstí si můžete dát punč, který je ze všech koutů světa, i když se většinou jen tak jmenuje. Pro někoho je to tradice, zajít do města koupit vánoční papír, nakoupit stužky a už vymýšlet, jak zabalíte toho soba, kterého vaše kamarádka tak chce, ale je neskutečně těžké ho sehnat.
Znám i pár lidí, kteří s nákupem čekají, dokud na kalendáři není více jako 20. 12. a vy pak musíte jít s nimi a poradit jim, co vlastně mají z toho mála, co zbylo v obchodech, vybrat. Několik hodin doslova pobíháte po nákupních střediscích a oblíbených obchodech a několikrát je ujišťujete, že tuto voňavku opravdu dostala její máma loni, a že tátovi se určitě hodí další břitva a nový sprchový gel. Kreativita jde stranou a nastupují dárky, které najdete na každém serveru jako ten správný tip na dárky.
Jedna část maratonu končí, dárky máte zabalené a čekáte, že konečně tento rok uvidíte to zlaté prasátko, i když již od rána jíte cukroví. Přece se to nedozví, ne? Svátky jsou tu a vy najednou zjistíte, kolik lidí posílá hromadné přání, na koho jste si zase celý rok ani nevzpomněli a on vám najednou píše esemesku a vy se cítíte provinile. Začíná hektické objíždění příbuzných, kamarádů, kteří již v pět hodin mají po vánočním večeru a chtějí jít s vámi na punč nebo si vyfotit u stromečku selfie, protože „přece jsou Vánoce ne?“
Tři dny jsou za vámi, vy se z jídla, kterého je stále dost, nemůžete ani pohnout a už přemýšlíte, jak příští rok se budete snažit být více v klidu a začnete nakupovat dárky brzo.

 

Karolína Brodská

ICM České Budějovice