Ve Vimperku o zvířatech a přírodě

Tradičně na začátku měsíce října žije město pod Boubínem filmem. I letos, již po deváté, tomu nebude jinak. Koná se zde Mezinárodní filmový festival o zvířatech a přírodě – Natur Vision.

Celý festival, kromě setkání s režiséry proběhne ve vimperském Městském kulturním středisku od úterý 5 do pátku 8.října. Filmový festival nabídne celkem 15 oceněných nebo zajímavých filmů z mezinárodní soutěže v bavorském Neuschönau, kde festival proběhl v polovině července tohoto roku.

V letošním roce bylo v rámci německé části festivalu uděleno celkem deset cen, tedy o dvě více než loni. Nejúspěšnějším filmem se stal snímek „Obilné pole – Letní džungle“ režiséra Jana Hafta, který je již jednou z neodmyslitelných a úspěšných tváří festivalu. V letošním ročníku získal ocenění za nejlepší kameru a také Velkou cenu NaturVision, kterou získal zároveň film „Riftové údolí – Ráj zvířat“. Bavorskou filmovou cenu si odnesl snímek „Divoké Pyreneje – Hory světla“ a ocenění za nejlepší příběh získal film „Bama, gorilí muž – Dobrodružství v Kamerunu“. Jako nejlepší film pro děti bylo oceněno „Vysílání s myší: Světlušky“, mezi diváky se stal nejpopulárnějším dokument „Sedlák, který slyší trávu růst“.

Poprvé byly letos uděleny i nové tři ceny – filmová cena za ekologii a udržitelný rozvoj. Tuto cenu získal snímek „Boj o Amazonii – Razie v deštném pralese“. Cenu Výprava za dobrodružstvím obdržel film „Iceman – Příběh Lewise Gordona Pugha“ a cenu pro mladé a amatérské filmaře dostal dokument „Land of the Painted Mountains“. Všechny tyto i další zajímavé filmy ze soutěže na dané téma budou k vidění ve Vimperku.

Jak je na festivalu obvyklé, jeho program je na festivalu strukturován do dopolední části, kdy filmové bloky jsou určeny především pro školy nejen z Vimperka, ale i okolí. Odpolední filmové bloky jsou určeny především nejširší veřejnosti. I letos obdrží žáci spolu se vstupenkou na dopolední představení jednu volnou vstupenku na odpolední promítací blok, který je určen nejširší veřejnosti.

Projekce odpoledních filmových bloků začíná vždy o páté a devatenácté hodině podvečerní. Co mimo jiné nabízejí?

V úterý 5.října budou promítány filmy Bama, gorilí muž – Dobrodružství v Kamerunu , Země Barevných hor, Noc se žraloky a Obilné pole – Letní džungle.

Ve středu 6.října je na programu projekce dalších pěti filmů –opět filmy Obilné pole – Letní džungle, dále snímky Riftové údolí – Ráj zvířat, Neviditelný fotograf ptáků, Divoké Japonsko – Makakové a vulkány a Láska v tempu hlemýždím.

Ve čtvrtek 7.října je na programu projekce dalších čtyř filmů – Ledový muž – Příběh Lewise Gordona Pugha, Divoké Pyreneje – Hory světla, Královští ještěři a snímek Svatá Helena – Sopka žije.

V pátek 8.října Mezinárodní filmový festival Natur Vision vyvrcholí posledními dopoledními filmovými bloky pro školy. Dopoledne uzavře Setkání s režiséry v sále hotelu Zlatá hvězda, které začíná čtvrt hodiny po jedenácté. Čeští filmoví tvůrci se zde podělí s nejširší veřejností o své zážitky z natáčení a přiblíží některé taje a triky z natáčení naší flóry a fauny.

Tečkou za festivalem bude páteční Galavečer Natur Vision, který začíná o půl sedmé hodině podvečerní ve zdejším Městském kulturním středisku. Nejlepší dětští tvůrci zde převezmou celou řadu ocenění z doprovodných akcí festivalu. Například z 3. ročníku soutěže MÁME RÁDI ZVÍŘATA. Do soutěže bylo zasláno více než 300 dětských prací z celé České republiky. Z nejlepších prací je instalována výstava v Městském kulturním středisku. V galerii U šaška je instalována výstava další. Tentokráte nejlepších

Zdroj Městské kulturní středisko Vimperk, více info www.vimperk.cz

Václav Pavlík, Regionální koordinátor / redaktor, Kraj Jihočeský

Přidej komentář jako první k "Ve Vimperku o zvířatech a přírodě"

Zanechte komentář