Vítejte v 21. století

To jsou slova Miroslava Brože, vystudovaného sociologa, který dlouhá léta mapuje neonacistické hnutí a je členem Iniciativy „V Ústí (neo)nacisty nechceme!“, která vystupuje proti nacistickým pochodům v Ústí nad Labem. Míra již druhým rokem organizuje facebookovou kampaň Iniciativy a je autorem několika úspěšných facebookových skupin. Právě na téma facebooku jsem se rozhodl s Mírou udělat krátký rozhovor.

Proč jsou sociální sítě na internetu tak úspěšné?

Protože se jedná o nový fenomén. Přináší nové možnosti, ne nadarmo se pro weby tohoto typu používá označení web 2.0.

Jaké výhody a nevýhody sociální sítě nabízejí?

Výhody jsou obrovské. Řečeno jazykem facebooku, umožňují „oslovit kamarády kamarádů“. Také vyjádření nějakého názoru, zorganizování společné aktivity je díky sociálním sítím snadnější. Facebooková skupina poslouží skoro stejně dobře, jako plnohodnotná webová stránka. Vytvoření plnohodnotného webu nezvládne zdaleka každý, vytvoření facebookové skupiny ano a do pěti minut. Nevýhody nevidím, snad jen, že sociální sítě jsou otevřené každému, například nacistům, radikálním sektám, prostě komukoliv- i oni mohou využívat sociální sítě k šíření svých myšlenek.

Jak je to s bezpečností a udržováním soukromí? V čem spatřuješ největší rizika?

Podle mě vážné riziko nehrozí, ne větší než u používání třeba emailové schránky. Doporučuji každému uživateli PC dodržovat základní zásady internetové bezpečnosti, nejen u sociálních sítí.

Jací vlastně jsou lidé, kteří se na „sociálních sítích“ vyskytují? Dají se nějak charakterizovat?

Myslím, že sociální sítě dnes využívají lidé všech věkových a sociálních skupin. Vítejte v 21. století.

Díky moc za rozhovor.

Miloš Hrubý

regionální koordinátor – redaktor

Ústecký kraj

Přidej komentář jako první k "Vítejte v 21. století"

Zanechte komentář