Volby ve znamení mladých

politics-2361943_640

Červen byl pro mě ve znamení poznávání Velké Británie a během mého pobytu se stala poměrně zajímavá událost. Volby. Ok. Možná to není zas tak zajímavá událost, ale tyhle volby byly jiné. Mladí šli k volbám a to je dost zásadní. Po událostech, které vedly k Brexitu, se ve společnosti totiž začalo řešit, jak je možné, že se to skutečně stalo. Trochu se ukázalo, že mladí na to prostě dlabou. Stejně jako u nás, a tak prostě o budoucnosti generace do 30 let, která bude Brexit pociťovat nejvíce, rozhodla generace  50+, které se Brexit již příliš nedotkne. Bummer. Tenhle rok ale byla situace trochu jiná. Snad celá společnost, včetně YouTuberů, kteří jsou v UK o dost dál než u nás a jsou alespoň k něčemu, vyzývala mladé k tomu, aby šli volit. Jak se ukázalo, docela to pomohlo.

 

1

Zdroj: YouGov.com

Jak to vypadalo u nás u posledních voleb do parlamentu? Nutno podotknout, že k těmto číslům jsem se dostával na českém internetu horko těžko. Oficiální statistiky vlády jsem bohužel nikde nenašel.

 

2

Zdroj: Účast ve sněmovních volbách v roce 2013: zdroje, mobilizace a motivace, Lukáš Linek, European Electoral Studies, Vol. 10 (2015), No. 2, pp. 76–90

 

Podle rozhovorů, které jsem v UK měl s nejrůznějšími lidmi, je volební účast mladých do 30 let skutečně velké společenské téma a není se čemu divit. I my tu máme celou jednu generaci, která na volby a na politiku kašle, protože je prostě složitá a vyznat se v ní dá práci. Jasně, že je. Všechny dobré věci jsou v životě těžké. Naštěstí i my máme světlé výjimky, které tu naší a hlavně mojí generaci zachraňují. Je jedno, koho budeš volit. Je jedno, že tvoji kamarádi nevolí, nebo že volí někoho jiného. Volit je tvoje i moje občanská povinnost a je nesmírně důležitá, pokud má naše demokracie fungovat i dál.

 

Patrik Veltruský, ICM Kladno