„Voňavý výlet“ do Loštic

vyletJednoho sobotního rána dne 6. června jsme se vydali na výlet za vůní tvarůžků. Vyjeli jsme v 8:30 autobusem, který vypravil městys Nezamyslice. Jízda trvala přibližně hodinu a půl.

Po příjezdu jsme nejprve navštívili hrad Bouzov, kde jsme poté měli o půl jedenácté objednanou prohlídku hradu. Dozvěděli jsme se mnoho nových údajů a zajímavostí, neboť byla prohlídka velmi poučná. Po prohlídce jsme měli do jedné hodiny nějaký volný čas k najezení nebo podívání se kolem hradu. V jednu hodinu jsme jeli pár kilometrů dál do městečka Loštice.

Tam jsme se setkali s tamním uměleckým řezbářem, Jaroslavem Benešem, který nám ukázal své krásné dřevořezby. Zhlédli jsme vyřezané kříže, bysty, betlémy, přívěsky, náhrdelníky, náramky, vyřezané obrazy, reliéfy, dřevěné sochy, ozdoby, nábytek a mnoho dalších výrobků ze dřeva. Pan Jaroslav Beneš se projevil též jako zdatný lidový vypravěč. Rozpovídal se o rodácích z Loštic a lidech, kteří byli s Lošticemi nějakým způsobem spojeni. Dozvěděli jsme se, že známá liška Bystrouška, o které psal spisovatel Rudolf Těsnohlídek, opravdu existovala, ale ve skutečnosti pocházela právě z okolí Loštic.

vylet2Poté jsme v Lošticích navštívili muzeum tvarůžků. Zde v muzeu bylo možno zhlédnout mnoho fotografií a dokumentů o vlastnících a zaměstnancích výrobny, kterou založil v roce 1876 Alois Wessels. Jeho tvarůžky se staly brzy tak oblíbené, že sám císařpán František Josef I. si je ve velkém nechával vozit do Vídně. V muzeu jsme si prohlédli také stroje, které se používaly k výrobě tvarůžků během 19. století a začátkem 20. století. O chvíli později jsme se podívali na hraný dokument o historii výrobny tvarůžků. Také jsme navštívili podnikovou prodejnu různých sýrů, hlavně tvarůžků, které se tu vyrábějí.

Nakoupili jsme tedy domů voňavé dárky. J Nemohli jsme si nechat ujít ani tvarůžkovou cukrárnu, kde byly k ochutnání různé tvarůžkové speciality (mnozí z nás neodolali a tuto voňavou dobrůtku ochutnali), a také kavárnu „U lišky Bystroušky“.

Než jsme se nadáli, byly už čtyři hodiny a my jsme museli odejít na náměstí, kde už stál autobus připravený k odjezdu. Odjeli jsme asi o půl páté a domů jsme přijeli zhruba v šest hodin. Celý den byl pro nás neskutečným zážitkem a už se těšíme, kam se podíváme zase příště.

Moc děkujeme panu starostovi a paní místostarostce, že tento výlet nejen zorganizovali, ale sami se ho také zúčastnili.

Věděli jste, že …

  • olomoucké tvarůžky jsou jediný původní český sýr s chráněným zeměpisným označením (CHZO)?
  • se jedná o přírodní měkký pod mazem zrající sýr?
  • obsahují jen 0,6 % tuku!?
  • se olomoucké tvarůžky vyrábějí ve více než 30 různých tvarových a hmotnostních variantách?
  • existuje Kuchařka neobvyklé vůně, ve které naleznete na 120 receptů k úpravě tohoto zdravého sýra?
  • každoročně lidé u nás i v zahraničí sní přes 2000 tun olomouckých tvarůžků?

Autor textu a fotografie: Šimon Beneš, 13 let

Masarykova ZŠ a MŠ Nezamyslice, kraj Olomoucký, časopis: Písařík; www.skolnicasopis.cz

kategorie: publicistika

e-mail: simbenes@seznam.cz

Vložil ICM Český Těšín

Přidej komentář jako první k "„Voňavý výlet“ do Loštic"

Zanechte komentář