Výlet do Berlína ve stopách 2. Světové války

cropped-remix.png

Výlet do Berlína začal velmi brzy. Ve tři ráno pro nás přijel krásný nový autobus s prosklenou střechou a my jsme se vydali na cestu. Chvilku před příjezdem do Berlína, když už byli všichni vzhůru, nás paní průvodkyně seznámila s plánem na celý den a řekla nám informace o první památce, kterou byla část Berlínské zdi, která je v současné době pokreslená obrazy umělců z celé Evropy.

Potom jsme se přemístili k Checkpointu Charlie, který byl přechodem mezi východní a západní částí Berlína. Odtud jsme se pak vydali na místo zvané typografie teroru, kde byli za 2. Světové války soustředěny všechny bezpečnostní složky. Sídlo zde mělo například Gestapo a tajná policie. Původní budovy byly zničeny při bombardování Berlína a tak z nich zbyly pouze základy. Na jejich místě bylo později vybudováno muzeum, kde si můžeme prohlédnout fotografie dopadených agentů SS nebo si přečíst informace o propagandě v Německu.

Následně jsme se přesunuli k Židovskému památníku. Památník byl pro mě největším zážitkem z centra Berlína. Rozkládá se na velké ploše a je tvořený velkými kamennými kvádry, které tvoří něco jako bludiště. Zároveň podlaha pod nimi se vlní a to dohromady vytváří dojem nejistoty a ztracení, což by mělo symbolizovat situaci židů za války.

Pokračovali jsme naší prohlídku městem. Viděli jsme budovu Říšského sněmu, prošli jsme slavnou Braniborskou bránou až k Berlínské univerzitě, před kterou se v roce 1933 pálili knihy. Na náměstí můžeme nalít památník tohoto den, který jeho autoři ukryli pod náměstí. Jde o prosklenou dlaždici, pod kterou můžeme vidět prázdný regál na knihy.

Pak jsme měli prohlídku v muzeu o Mnichovské dohodě a válečném plánu a po tom jsme přejeli do města Oranienburg ve kterém se nacházel koncentrační  tábor Sachsenhausen. Prohlédly jsme si chaty, ve kterých vězni žili, koupelnu, kuchyni, shromaždiště i márnici.

V podvečer jsme se vrátili zpátky do centra Berlína, kde jsme měli rozchod na Alexanderplatz.

Do Chebu jsme dorazili v noci sice unavení ale plní zážitků.

 

Pro ICM Cheb

Natálie Šnajdrová