Výměna mládeže v Polsku

47686330_780416348984455_6693617474669117440_n

Od 27. října do 4. listopadu jsme se s projektem Erasmus+ vydali na stáž do polské Wieliczky, kde se konala mezinárodní schůzka skupin z devíti evropských zemí, které zajímají věci spojené s digitální kompetencí a tvorbou. Sešli se zde mladí lidé z Polska, Rumunska, Španělska, Portugalska, Chorvatska, Itálie, Řecka, Slovenska a České republiky.

V den příjezdu jsme se ubytovali a seznámili s lidmi z našeho nového týmu, jenž byl vytvořen za Česko. V dalších dnech jsme měli různé workshopy, při kterých jsme například představovali naši zemi a tvořili si vlastní akce na pomoc životnímu prostředí, které jsme následně prezentovali mezi sebou. Také jsme si zkusili připravit program na projekt od Erasmus+ se studenty gymnázia.

Hlavním úkolem tohoto týdne bylo krátké video, které se mohlo týkat spolupráce mezi námi, shrnutí naší práce, kterou jsme udělali v průběhu týdne apod.

Navštívili jsme Krakow, kde se konal Flash Mob (tancovali jsme v kostýmech na náměstí s živou hudbou a ukazovali naše plakáty z předchozího dne).

Za tento týden jsme dostali knížku o Wieliczce, poslechli si vyprávění ostatních o jejich zemích, podívali se na zámek Żupny, navštívili jsme solný důl a solnou věž. Zúčastnili jsme se slavnostního předávání medaile panu Henrykovi Kozubskému, významné osobnosti Polska. Prohlédli jsme si zámek Królewski na Wawelu a Wawelskou katedru.

  1. listopadu byl v naší hostitelské zemi svátek a my navštívili hřbitov, kde jsme v týmech hledali hroby, na kterých jsme měli zapálit svíčku.

Předposlední den jsme si zhodnotili projekt a dostali certifikáty. Nechyběla ani party na rozloučenou.

V neděli 4. listopadu jsme v brzkých ranních hodinách opustili hotel, odcestovali do Ostravy a poté se již každý vydal vlastním směrem.

Projekty jako tento bych každému rozhodně doporučila, protože jsme získali spoustu nových zkušeností a přátel z jiných zemí.

Petr Kantor, ICM Český Těšín