Vyrazte na běžky

icmcb-bezky

Běžky dvě tenká prkénka, na kterých se můžete prohánět zimní krajinou. Krásný pocit svobody a pohybu. Vyrazte i vy na běžky!

V letošním roce jsou ideální podmínky na běžky. Všude bylo a někde ještě je mnoho sněhu. Proto navrhuji, abyste vzali kamarády, rodinu nebo kohokoli jiného a hned vyrazili na hory. Pro Jihočeský kraj je samozřejmě ideální Šumava.

Pokud jedete na běžky poprvé, doporučuji si běžky nejdříve půjčit, abyste vyzkoušeli, jestli vás to bude bavit. Běžky pak nejlépe zakupte v posezónních slevách. Pro začátečníky a spíše turisty doporučuji si koupit dobré osvědčené běžky se šupinami, které zajistí, že dopředu pojedete a do kopce vám to nebude podkluzovat. Hlavní výhodou ovšem je, že tyto běžky nemusíte vůbec voskovat. Kdo totiž chce běžky před jízdou mazat, musí se v tom vyznat a také je to zdlouhavé.

Nezapomeňte se na běžky také pořádně připravit. Vezměte si termoprádlo a více vrstev oblečení, abyste se mohli buď svléct nebo naopak přiobléct. Také si vezměte malý batoh či ledvinku, do které si dáte peněženku, pití a malou svačinku.

Když se poprvé postavíte na běžky, udělejte to na rovině. Ušetří vás to od pádů, které by vás potkaly jízdou z kopce. Pak už stačí pouze šoupat nohama a zapichovat hůlky do sněhu. Rázem zjistíte, že jedete. Jízda do kopce bude mírně namáhavá, ale technika stromeček vám pomůže zdolat každý kopec. Při sjezdech to bude horší. Nemůžete totiž dělat obloučky jako na sjezdových lyžích, ale můžete pouze plužit. Jako zabrzdění ve velké rychlosti vždy zabere úskok do strany neboli držkopád, který váš sjezd  zastaví opravdu stoprocentně.

Vyrazit můžete například na Kvildu, kde je spousta běžeckých cest, jako cesta na prameny Vltavy nebo cesta na Bučinu, či pohodová cesta z Kvildy na Horskou Kvildu. Teď už, ale nečti,  upaluj pro lyže a hurá na hory!

Napsal: Tomáš Babický pro ICM České Budějovice