Vysoká na zkoušku

remix_duben_3 (1)

V březnu 2019 uspořádala nezisková organizace Future Generation Europe první ročník projektu Minierasmus v Praze. Program, pocity a názory na něj blíže popisuje studentka ostravského gymnázia, Kateřina Dostálová.

remix_duben_1

Katko, mohla bys blíže popsat, co je onen Minierasmus?

Díky projektu MiniErasmus mají středoškolští studenti možnost vyzkoušet si běžnou výuku na vybrané univerzitě. A nejen to, přespat mohou na vysokoškolských kolejích a poznat tak ostatní účastníky projektu. V průběhu tří dnů jsou pro ně připraveny zajímavé workshopy společně s večerním programem.

remix_duben_2

Na jaké škole ses na týden „zabydlela“?

Vybrala jsem si Fakultu architektury Českého vysokého učení technického, aby mi tato zkušenost pomohla s výběrem vysoké školy. Nad studiem architektury jsem uvažovala už delší dobu, ale jistá jsem si nebyla. Dny otevřených dveří jsem v té době prošvihla a tohle pro mě byla jedinečná příležitost blíže prozkoumat univerzitu a poznat její prostředí.

 

Jak na tebe vysokoškolské prostředí zapůsobilo?

Fakulta architektury na mě udělala mnohem větší dojem, než jsem původně očekávala. Už po prvním dni jsem byla rozhodnutá, že si na ni přihlášku příští rok podám. Na druhou stranu je asi škoda, že možnost vyzkoušet si vysokou školu “nanečisto” není nabízená všem. Velkým překvapením pro mě byl výtvarný ateliér, který mě nadchnul nejvíce. Budova fakulty je moderní a obklopují ji práce samotných studentů, nyní to jsou horské útulny. V blízkosti se nachází Národní technická knihovna, která poskytuje útulné útočiště pro studijní večery. Co se týče studia, líbilo se mi propojení teoretické výuky s praxí v ateliérech, kde si studenti vyzkouší zhotovit vlastní návrhy a následně je i obhájit.

 

Kdybys měla tuto zkušenost popsat v jedné větě, jak by zněla?

Minierasmus poskytuje příležitost ptát se a vidět za dveřmi univerzity mnohem více.

 

Děkujeme Katce za rozhovor. Pokud Tě tento neobvyklý projekt zaujal, možnost podat přihlášku na další ročník se Ti naskytne již tento podzim.

 

Vilém Honysz za ICM Ostrava