Vysoké Tatry 05: Připadali jsme si jako mravenečkové

TatryDobrovolnickou prací, na niž asi nikdy nezapomenou čtyři desítky mladých lidí z Pardubického kraje, byla lesní brigád ve Vysokých Tatrách.

Nejbližší (i když nejnižší) velehory postihla v listopadu 2004 ničivá vichřice. Lesnaté podhůří slovenských horských velikánů tehdy vypadalo, jako by je nějací nepořádní obři posypali svými zápalkami. Jeden strom ležel přes druhý, rozum nechápal, že zkáza se udála v řádu desítek minut. Ničivé dílo dokonal lesní požár lomového dřeva.

Mladí Východočeši z chrudimského Občanského sdružení Altus a z Aliance dětí a mládeže Královéhradeckého kraje čistili les po polomech způsobených ničivým větrem.

„Práce, kterou tu děláme, je velmi jednoduchá. Jedná se hlavně o snášení odřezaných větví a klestí na velké hromady, které lesáci odstraní mechanizací. Při těchto nenáročných úkonech je potřeba spíše většího počtu pracovníků než těžkých strojů,“ popsal tehdy činnost dobrovolníků její  koordinátor.

Mladé pomocníky ohromil rozsah škod. „Připadáme si zde jako mravenečci,“ měla pocit jedna z účastnic.

Desetidenní pobyt českých dobrovolníků v Tatrách zajistil magistrát města Vysoké Tatry, cestu a pojištění zaplatil Pardubický kraj.

 

V trochu menší sestavě se mladí lidé z východu Čech vrátili ještě o rok později. Jestliže v  roce 2005 byla pomoc Tatrám tak trochu „módní“ příležitostí zviditelnit se, další rok se již sponzoři a donátoři příliš nehrnuli.
Organizátorem mezinárodní prázdninové pomoci 2006 se stal slovenský skauting. V týdenních cyklech se při ní vystřídalo asi sedm set mladých lidí z celé Evropy.
Sponzorské dary vystačily na úhradu stravy, pracovního pojištění a nezbytných organizačních úkonů. Cestovné tam i zpět si všichni hradili ze své kapsy.

Zuzana Plocková, externistka

Roman Málek, regionální koordinátor-redaktor, kraj Pardubický

 

 

Přidej komentář jako první k "Vysoké Tatry 05: Připadali jsme si jako mravenečkové"

Zanechte komentář