Vyšší tržby zvedly platy jen nepatrně

Finance a daně

Finance a daně

Pardubický kraj – Přestože hospodářská krize ještě zdaleka „nezatáhla drápky“, na ekonomických výsledcích průmyslových podniků Pardubického kraje to není znát. V první polovině roku zaznamenalo 139 průmyslových firem se sto a více zaměstnanci souhrnné tržby skoro devadesát miliard korun. Na výplatních páskách to ovšem lidé skoro nepocítili.

Průmyslové podniky v regionu zaúčtovaly v první polovině roku 2010 tržby za prodej vlastních výrobků v částce převyšující 89 miliard korun.  Proti stejnému období loňského roku to znamenalo nárůst o 15,4 procenta. Výší dosažených tržeb za prodej vlastních výrobků a služeb průmyslové povahy v přepočtu na jednoho zaměstnance se řadil Pardubický kraj na třetí místo v České republice.

Průměr navyšují manažeři

Firmy v Pardubickém kraji meziročně zeštíhlely zhruba o desetinu lidí. V současnosti se situace na trhu práce opět zlepšuje, zejména na Pardubicku, kde je několik silných podniků. „Na původní čísla před hospodářskou krizí se nezaměstnanost však patrně nevrátí, protože firmy zaměstnávaly víc lidí, než ve skutečnosti potřebovaly,“ řekl novinářům před časem ředitel Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl.

Podnikům se zlepšily tržby a zaměstnancům mzdy na průměrnou částku 21 603 korun.  Oproti prvnímu pololetí loňského roku to je navýšení o 5,2 procenta. Mezi ostatními kraji zaujímal v první polovině roku Pardubický kraj výší průměrné mzdy v průmyslu 11. místo před Karlovarským (21 602 Kč), Královéhradeckým (21 470 Kč) a Olomouckým krajem (21 271 Kč). Nejvyšší mzdy byly tradičně v Hlavním městě Praze (32 954 Kč).  Průměrná mzda se ale mnohdy zvýšila jen díky tomu, že z podniků odešli hůře placení zaměstnanci a zůstali ti s vyššími příjmy na odborných nebo manažerských postech.

Vývoz pokulhává

Firmám v Pardubickém kraji loni klesly příjmy z vývozu téměř o desetinu. Zatímco předloňské tržby činily téměř 189 miliard korun, loni klesly zhruba na 171 miliard korun. Do výsledků podniků se promítla hospodářská krize. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
„Myslím, že loni dosáhl export svého dna, letos budou výsledky lepší. Firmy, které se orientují jen na tuzemský trh, budou mít ještě problémy,“ pravil ředitel hospodářské komory v Pardubickém kraji Roman Sodomka.

Díky vývozcům s mnohamiliardovými obraty měl Pardubický kraj druhé nejvyšší tržby v přepočtu na jednoho obyvatele – dohromady 332 tisíc korun. Celkově byl kraj v objemu tržeb čtvrtý v zemi.

Nejvíc z Pardubického kraje míří za hranice elektronika a dopravní prostředky. Exportní giganty zastupuje v kraji vysokomýtský výrobce autobusů Iveco Czech Republic a tchajwanská firma Foxconn. Tržbami, loni přes 84 miliard korun, patří výrobce počítačových komponentů k největším v zemi. „Foxconn má teď víc zakázek a nabírá zaměstnance, začalo se to zlepšovat v druhém čtvrtletí,“  hodnotí situaci Roman Sodomka. (zjr)

Tomáš Holý, přispěvatel, kraj Pardubický


Roman Málek, regionální koordinátor-redaktor, kraj Pardubický

Přidej komentář jako první k "Vyšší tržby zvedly platy jen nepatrně"

Zanechte komentář