Vzdělávání v oblasti lidských práv, Caravaca de la Cruz, Španělsko, 5.–13. 4. 2016

image3344

Letos v dubnu jsem měla skvělou příležitost zúčastnit se školení pro pracovníky s mládeží v oblasti lidských práv, které se konalo v Caravace de la Cruz ve Španělsku. Byla to velmi obohacující zkušenost v mnoha směrech. Školení bylo sice velmi náročné, protože probíhalo od brzkých ranních hodin až do pozdního večera (výjimkou byla siesta v odpoledních hodinách), přesto to stálo za to úsilí. Naučila jsem se spoustu nových přístupů a technik, které jsou založené na divadelních praktikách, a které se mohou použít nejen ve vzdělávání v oblasti lidských práv, ale v jakémkoli vzdělávání založeném na zkušenostech. Nejen obsah workshopu, ale rovněž tým školitelů a ostatní účastníci pro mě byli velkým zdrojem inspirace. Hodně jsem se naučila, hlavně jak vést práci ve skupině. Tuto práci jsem si zároveň velmi užívala. Připravovali jsme vlastní workshopy pro zbytek skupiny a dostávali zpětnou vazbu jak od účastníků, tak od školitelů. Bylo to pro mě velmi důležité a užitečné jak pro můj osobní, tak kariérní růst.

Zvláště oceňuji úroveň profesionality ve vedení a usnadňování našeho vzdělávacího procesu. Uvítala jsem učení se ze zkušeností s reflexí a rovněž zapojení jak fyzické, tak emocionální stránky do různých cvičení. Po celou dobu školení jsem se cítila dobře – stimulovaná pestrým programem a různorodými cvičeními, zároveň i všestranně zapojená. Získala jsem spoustu inspirace a znalostí, které určitě začlením do workshopů globálního rozvojového vzdělávání, které dělám se svými studenty zde v Čechách. Doufám, že dostanu příležitost vytvořit nový program, který bude zcela zaměřen na vzdělávání v oblasti lidských práv.

Školení samozřejmě nebylo jen o učení. Měli jsme volné nedělní odpoledne a večer, kdy jsme se vypravili autobusem do malé přímořské vesničky Águilas. Myslím si, že to byl pro nás všechny krásný a zasloužený odpočinek. Večery jsme trávili příjemným povídáním, užívali jsme si hraní různých her, zkrátka příjemné mezinárodní setkání. Na školení se sešli lidé z Čech, Španělska, Itálie, Rumunska, Arménie, Řecka a Chorvatska. Bylo zajímavé je všechny potkat a poděkovat jim za skvělý čas, který jsme spolu strávili.

Také nesmím zapomenout pochválit skvělá jídla, která pro náš tým vařili dva fantastičtí španělští kuchaři. Byla velmi lahodná a dokonce se našla i jídla pro vegetariány a vegany. Abych to celé shrnula, školení bych určitě doporučila každému, koho zajímá vzdělávání v oblasti lidských práv nebo jakékoli jiné vzdělávání založené na zkušenostech (prožitcích). Poskytne vám spoustu nových technik a otevře nové úhly pohledu na vzdělávání.

Nakonec chci poděkovat naprosto všem, díky kterým se tento skvělý projekt mohl uskutečnit!

 

 

Jana Vaníčková

ICM při DDM hl. m. Prahy

Přidej komentář jako první k "Vzdělávání v oblasti lidských práv, Caravaca de la Cruz, Španělsko, 5.–13. 4. 2016"

Zanechte komentář