Vztahy rodič a dospívající dítě se odrazí v dospělosti

beach-silhouette-vacation-shadow-together-lifestyle-927341-pxhere.com

Rodina je pro dítě základ. V jakém prostředí žije, má vliv na jeho život a celkový rozvoj osobnosti. Vztahy mezi dětmi a rodiči jsou velmi důležité, hlavně v dospívání.

Není snadné vycházet s puberťákem, který si postaví svoji hlavu a snaží se proti všemu protestovat. Rebélie a odpor k autoritám je u dospívající mládeže běžností. Mladí potřebují prostor a cítit určitý pocit volnosti, jinak se zavírají do pokoje a s nikým nemluví.

Jak se k tomu postaví rodič, má vliv na budoucnost dítěte.

Většinou s přísností, příkazy a zákazy cesta nikam nevede, spíše mladého popudí k odporu. Je důležité nastavit určité hranice a ujasnit si pravidla. Například: pohlídat co dítě dělá, s kým se baví, jak se mu daří ve škole. Ale také je třeba vědět, co ho baví, jaké má zájmy, jak se dívá na život, jaká jsou jeho očekávání od budoucnosti, čeho se bojí. Pokud bude vidět, že máme o něho opravdový zájem, zůstane citově otevřený i v dospělosti.

Bez komunikace to nejde.

I mladý, dospívající člověk potřebuje lásku a důvěru, včetně pomocné ruky. Bez komunikace a mluvení nedokáže fungovat nikdo a proto je komunikace opět zařazená mezi důležité věci. Co vůči dětem vyšleme, má vliv na jejich psychiku a utváří jejich názor na budoucnost a mezilidské vztahy. Láska, komunikace a citlivé jednání nic nepokazí, spíše utvrdí mladého člověka, že je milovaný, a že má prostor pro svoje vyjádření.

Buďme pro naše děti vzorem.

Nenechejme odejít děti z domu s pocitem, že nechtějí být jako my, a že budou mít úplně jiný život. Inspirujme je svým chováním a příkladným životem, buďme pro ně vzorem, pak se tyto hezké vztahy s námi a zážitky promítnou do jejich budoucnosti. A o to přece jde, dát ze sebe dětem to nejlepší.

Pro ICM Cheb

Hana Šnajdrová