Waldes se vrací do Prahy

Asi málokterý Pražák si lehce vzpomene na nějakého Jindřicha Waldese, v jeho době velmi významného pražského podnikatele. Spíše každému něco řekne  název KOH-I-NOOR. To je totiž název firmy na textilní galanterii, kterou Jindřich Waldes založil. Jeho podnik přinesl takzvanou patentku, tedy stiskací knoflík, který zná snad každý. Na tradici Jindřicha Waldese navazuje novodobý systém podpory učňovského a odborného školství, který byl po významném pražském podnikateli pojmenován, a který byl v listopadu představen veřejnosti i novinářům.

Waldes představil na odborné konferenci Karel Fryč - autor projektu

Pyramidový mentorský systém Waldes je zaváděn na podporu odborné činnosti žáků středních odborných škol v hlavním městě Praze a jejich prvotního seznámení s prostředím vysokých škol a dalších akademických institucí. Waldes byl připraven pracovníky odboru školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu hl. m. Prahy – tedy úředníky. Ti však k sobě přizvali širokou odbornou veřejnost, včetně zástupců institucí, ve kterých by měl systém fungovat. Od listopadu se tak Waldes začíná ověřovat na třech vybraných středních odborných školách.

Waldes má tři základní principy:

Zásadním principem je odborná činnost účastníků mentorského pyramidového systému, přičemž činnost těch méně zkušených je sledována a ovlivňovaná účastníky zkušenějšími – tedy mentory.  Odborná činnost je zařazena podle obtížnosti a závažnosti do úrovní od „S“ do „XXL“. Menší obtížnost může přestavovat recenze odborného článku, větší obtížnost je například překlad odborného článku z cizího jazyka do češtiny a prezentace jeho tezí jiným účastníkům systému Waldes. Druhým principem je vzájemné hodnocení účastníků a získávání bodů, oprávnění a postupů, zobrazených v žebříčku ve stylu pyramidy. Hodnocení za publikování se provádí pomocí tzv. MENŮ a za vlastní hodnocení jsou účastníci odměňováni tzv. TORY. Podle toho, kolika bodů účastníci v hodnocení dosáhnou, jsou účastníci zařazeni do jedné z pěti tříd: TELEMACH, AMAZITONPATERAS, MEDITINER, MENTOR, KOH-I-NOOR. Nakonec a ne méně důležitým principem je veřejná prezentace jednotlivých příspěvků, tak ale i činností a výsledků každého z účastníků v prostředí internetových stránek systému. Cílem je získat i pro krátkodobé působení další školitele a propagovat elitní účastníky mentorského pyramidového systému.

Více zásadních informací se již brzy objeví na nově vytvořených internetových stránkách http://www.waldes-praha.cz.

__

Pavel Dvořák, regionální koordinátor – redaktor, kraj Praha

Přidej komentář jako první k "Waldes se vrací do Prahy"

Zanechte komentář