Work and travel USA

Program Work & Travel USA je kulturně výměnný program, který umožňuje studentům pracovat a cestovat v USA během jejich letních prázdnin, tj. v období mezi 1.červnem a 15. říjnem. Před několika lety (v roce 2003), jsem se tohoto programu také zúčastnil a získal jsem díky tomu obrovské zkušenosti. Pravda, při současném kurzu dolaru si moc nevyděláte, to vám však nahradí neopakovatelné a nezapomenutelné zážitky.

Účastníci programu mohou v USA pracovat minimálně 3 měsíce, maximálně 4 měsíce, a poté cestovat po dobu nejdéle 30 dnů. Účastníci programu získají J-1 vízum, na jehož základě mohou v USA vykonávat prakticky jakékoli zaměstnání. Většina nabízených zaměstnání je v oblasti služeb: hotely, restaurace, obchodní domy, kancelářské práce, provizní prodej, národní a zábavní parky, rekreační oblasti atd. Americké zákony zakazují účastníkům WAT pracovat v následujících oborech: park ranger, Au pair, camp counsellor, letectví, pomoc v domácnosti, zdravotnictví.

Pro účastníky platí podmínka, že musí mít zajištěné zaměstnání ještě před odletem do USA. Organizátor programu, organizace CCI, připravila pro zájemce dvě varianty programu Work & Travel USA: SELF PLACED a JOB BOARD.

SELF PLACED – práci si zajistíte sami

Varianta SELF PLACED je určena těm, kteří si chtějí najít zaměstnavatele samostatně. Účastník si však musí zajistit práci do termínu určeného organizátorem. Každý zaměstnavatel požaduje jinou pracovní dobu a délku pracovního poměru. Podmínky se liší případ od případu, co se týká ubytování, ceny ubytování, hodinové mzdy a pracovní doby. Účastník se na dané záležitosti informuje u zaměstnavatele a podle toho uzavírá potvrzení o zaměstnání. Tato varianta programu je o 200 USD levnější než varianta Job Board a stojí 550 USD.

Já jsem si zvolil tento program, poslal jsem okolo 300 emailu různým zaměstnavatelům, a ozval se mi pouze jeden. Nakonec jsem tedy uspěl, ale dalo to práci.

JOB BOARD - práci Vám zajistíme

Tato varianta programu nabídne několik pracovních pozic na základě vaší úrovně angličtiny a vašich požadavků. CCI je pověřena zaměstnavateli ke zprostředkování zaměstnání pro účastníky WAT a k  uzavírání smluv mezi účastníky a zaměstnavateli. CCI zároveň poskytuje kompletní popis pracovních pozic a další doplňkové informace. Většina nabízených zaměstnání je v oblasti služeb: hotely, restaurace, obchodní domy, kancelářské práce, provizní prodej, národní a zábavní parky, rekreační oblasti atd. Účastník a zaměstnavatel by měli navázat kontakt a potvrdit sjednanou pozici ještě před příletem účastníka do USA. Tento program stojí 750 USD.

Programu se samozřejmě může zúčastnit pouze ten, který splní následující podmínky:

  • Věk 18 – 28 let
  • Student řádného denního studia VŠ, VOŠ

V případě studia v prvním ročníku je nutné k žádosti o vízum předložit potvrzení školy o ukončení 1. semestru, tzn. účastník by měl ukončit všechny zkoušky před podáním žádosti o vízum na ambasádu

  • Zájemce nesmí mít v minulosti zamítnuté J-1 vízum do USA
  • Dobrá znalost angličtiny (schopnost komunikovat v AJ, schopnost vyplnit tiskopisy a dokumenty WAT USA v AJ)
  • Schopnost doložit dostatek finančních prostředků na pobyt při příletu do USA (alespoň USD 1.000,-, doporučujeme USD 200,- v hotovosti a ostatní peníze v šecích nebo na kartě)
  • Dobrý zdravotní stav, který nevyžaduje žádnou speciální péči během pobytu
  • Cestovní pas, který musí mít platnost 6 měsíců po návratu. V pase musí být volná stránka pro vízum J-1
  • Všichni účastníci se musí zúčastnit orientace, na které budou studentům prezentovány bližší informace o programu, o americké kultuře, rady k ubytování a cestování

Více informací, jako např. co konkrétně je zahrnuto v ceně programu a co ne, na kterých adresách hledat zaměstnání, vše okolo dopravy a ubytovaní, naleznete na adrese: http://www.studyline.cz/?cid=21#wat1. Zároveň se můžete informovat osobně v organizacích jako např. GTS International, Student Agency, Studyline atd.

Pokud tedy máte chuť a splňujete podmínky, je nejvyšší čas. Ono se to totiž nezdá, ale než se to vše vyřídí, je červen a odlet za dveřmi.

Miloš Hrubý, Regionální koordinátor – redaktor,  Ústecký kraj

Přidej komentář jako první k "Work and travel USA"

Zanechte komentář