Začala již XXIII. sezóna Debatní ligy

2017_08_ICMBrno_Začala XXIII sezóna Debatní ligy

Čím dál větší popularitě se mezi středoškoláky těší debatování. Nikdy jste o takovém koníčku neslyšeli? Čtěte dál.

Debata je řízený spor na určité téma s pevně danými pravidly. Na světě existuje mnoho formátů. V Česku je tím soutěžním tzv. Karl Popper. Asociace debatních klubů každoročně pořádá dvě soutěže pro středoškoláky, které probíhají v průběhu celého roku –  Debatní ligu a Debatní pohár. A jejich nová sezóna právě začala.

Proti sobě se postaví dva týmy po třech a debatují na zadanou tezi. To je nějaký kontroverzní výrok, například „Branná povinnost by současným mladým prospěla“. Jedna strana se snaží přinést argumenty, kterými tezi podporuje. Ta druhá se je snaží vyvrátit a ukázat, že platí opak. Pořadí řečníků i maximální délky jejich proslovů jsou pevně dány a po zhruba hodině přichází na řadu akreditovaný rozhodčí. Ten na základě pravidel rozhodne o vítězi. Zásadní roli přitom hraje dostatečné vysvětlení, doložení a rehabilitace argumentů v průběhu debaty.

V zahraničí se debatování těší obrovské oblibě. Debatováním si prošla i Emma Watson, Hillary R. Clinton, Brad Pitt, Kofi Annan, Oprah Winfrey, John F. Kennedy a mnozí další. Není se čemu divit. Debatování totiž zdokonaluje spoustu schopností, na které se ve škole často zapomíná – analytické myšlení, práci se zdroji a statistikami, odhalování argumentačních klamů a samozřejmě i rétorické dovednosti.

Zaujalo vás debatování? Chcete to zkusit? Pak neváhejte a podívejte se, zda přímo na vaší škole takový debatní klub funguje. Pokud ne, navštivte web Asociace debatních klubů debatovani.cz. Dost možná najdete nějaký klub poblíž nebo vám rádi pomůžou s jeho založením. Nebojte se a zkuste to!

 

Prokop Maršík

ICM Brno při ASK ČR