Zadlužit, ne předlužit……aneb půjčujte si s rozmyslem

Můj studentský život byl krásný. Málo starostí (pouze občas před nějakou tou zkouškou) a hodně zábavy, tedy pokud na ní bylo. Ono vysokoškolské studium něco stojí, o tom už jsme v našem časopisu psali několikrát, ale vysokoškolský život „sní“ také dost peněz. A vysokoškolský život přeci k vysokoškolskému studiu patří jako k zahradě pes.

Za mých studentských časů existovalo pro nás, studenty, takové lákadlo. A to lákadlo se jmenovalo kontokorent. Ten byl, dle druhu banky, od deseti do dvaceti tisíc, a většina studentů, samozřejmě včetně mě, takovýto účet vlastnila, což pro nás mělo jak své nesporné výhody, tak své, a nutno říci že převažující, nevýhody.

Výhody asi nemusím dlouze představovat, tou hlavní (ne-li jedinou) je velmi rychlý přístup k celkem velkému obnosu. Ale co ty nevýhody? Tak začněme třeba tím, že jestliže člověk má kdykoli přístup k penězům (i když reálně nejsou jeho), tak na to spoléhá. Může se to projevit i sníženou motivací hledat si brigádu, vždyť peníze přeci mám. Ale oni právě ty peníze, které vám navíc nepatří, moc dlouho na tom účtu nevydrží. Pokud nechodíte na brigády, čerpáte pouze kontokorent, a zároveň se chodíte často bavit, zanedlouho zjistíte, že váš účet je jako vyprahlá studna. A začne pro vás boj o splacení dluhu, protože dluhy, pokud se nesplácejí, znamenají potíže. Zažil jsem plno studentů, kteří si jednou ročně půjčovali od známých několik tisíc korun, aby na účtu dluh splatili. Dnes navíc existuje velmi mnoho nebankovních společností, které vám velmi rády na splacení kontokorentu půjčí. Ale pozor, raději se takovýmto půjčkám vyhněte, jinak se může stát, že se z dluhové pasti již nikdy nedostanete.

On je totiž velký rozdíl mezi tím, pokud jste zadluženi, či předluženi. Zadlužená je dnes téměř každá domácnost, buď mají hypotéku, splácí auto nebo si prostě vzali na splátky televizi. Na tom není nic špatného a v dnešní společnosti je to vlastně tak trochu nutné.

Problém je ale právě v tom předlužení. Velmi mnoho lidí, a nejen těch s nižším vzděláním, si půjčuje, aniž by si předem spočítali, zda budou schopni půjčenou částku splácet. A pokud se jednou do dluhové pasti dostanete, je velmi těžké se z ní dostat.

Proto si, pokud se mohu na chvíli stát vaším rádcem, raději předem rozmyslete, zda je opravdu nutné se zadlužit, a pokud ano, tak zda budete schopni svým závazkům dostát. A určitě si půjčujte jen od bankovních subjektů, těm nebankovním nedůvěřujte. Naslibují vám toho velmi mnoho, ale až pak zjistíte, kolik vlastně platíte, budete se divit.

Mluvím tak trochu z vlastní zkušenosti, protože makat každé prázdniny pouze na to, abych splatit dluh na účtu, moc příjemné nebylo. A kdyby už za mých studentských let byly nebankovní společnosti rozšířeny tak, jako teď, kdoví, možná bych neodolal…….

Miloš Hrubý, Regionální koordinátor – redaktor, Ústecký kraj

Přidej komentář jako první k "Zadlužit, ne předlužit……aneb půjčujte si s rozmyslem"

Zanechte komentář