Zahraniční studenti na UJEP

Zájem o studium na UJEP ze strany zahraničních studentů se neustále zvyšuje. V zimním semestru akademického roku 2011/2012 bude v rámci programu Erasmus studovat na UJEP více než 50 studentů.

Největší zastoupení mají studenti z Polska, Turecka a Německa. Dále pak na UJEP studují studenti ze Španělska, Finska, Litvy či Slovenska, ale i z Francie, Portugalska nebo Řecka. Se zahraničními studenty mají studenti možnost setkat se již na všech fakultách UJEP. Jako velmi pozitivní hodnotí univerzita také to, že více než pětina erasmových studentů si prodlužuje své studium na UJEP do dalšího semestru.

Univerzita pořádá nejen pro zahraniční studenty, ale i pro všechny další zájemce o program Erasmus, 2x ročně pod názvem Erasmus Day společná setkání ve Vysokoškolském klubu. UJEP již také druhým rokem pořádá před zahájením akademického roku pro erasmové studenty intenzivní kurzy českého jazyka, tzv. Erasmus Intensive Language Course (EILC), kterých se účastní i zahraniční studenti přijatí ke studiu v programu Erasmus na ostatních českých vysokých školách.

Velkou oporou pro zahraniční studenty jsou tutoři UJEP, kteří jsou se studenty v kontaktu ještě před jejich příjezdem do Ústí nad Labem a pomáhají jim v prvních dnech zorientovat se ve městě a vyřídit všechny nezbytné náležitosti. Program TUTOR se zabývá podporou zahraničních studentů, kteří studují na UJEP. Zatím je to skupina dobrovolníků, kteří se snaží usnadnit a zpříjemnit život zahraničních studentů na UJEP. Zajišťují tedy to, co nestihnou fakultní koordinátoři. Jejich náplní je pomoci překonat počáteční jazykovou bariéru, pomoci studentům zařadit se mezi ostatní, zvládnout provoz kolejí, menzy, knihoven, a univerzity obecně.

Systém funguje tak, že registrovaným studentům jsou přidělení zahraniční studenti podle jednotlivých společných znaků, např. jazykové znalosti, fakulty, katedry, oboru, atd. Tutoři také pro zahraniční studenty pořádají různé akce, výlety, party, multikulturní večery, atd.  Cílem je zajistit zahraničním studentům kvalitní péči, alespoň takovou, jakou mají na zahraničních univerzitách oni.

Pokud by někdo měl zájem stát se tutorem, stačí se zaregistrovat na http://tutor.ujep.cz/ jako tutor, vyplnit potřebné informace, a pak už jen sledovat vývěsku pro tutory, případně číst e-maily. Jako tutor musíš být především zodpovědný a ochotný pomáhat druhým. A jazyk? To zase takový problém není.

Zdroj: www.tutor.ujep.cz

Miloš Hrubý, Regionální koordinátor – redaktor, Ústecký kraj

 

Přidej komentář jako první k "Zahraniční studenti na UJEP"

Zanechte komentář