Zapoj se do debatní ligy!

jh

Rád o věcech diskutuješ? Do hloubky přemýšlíš a rozjímáš? Zkus to na debatní lize!

Letos začíná již 23. ročník debatní ligy. V lize soupeří středoškolští debatéři sdružení do tříčlenných týmů. Soutěž se skládá z čtyř debatních turnajů probíhajících od října po celou dobu školního roku, z kterých se týmy kvalifikují na celonárodní debatní finále.

Soutěže se účastní každoročně zhruba 130 debatérů ze všech koutů země. Zároveň je zde několik desítek rozhodčích a vedení debatní ligy. Debatní ligy se účastní studenti zejména z gymnasií, mnohdy z těch nejprestižnějších typu OG, PORG, Mensa, ale zapojit se může každý.

Turnaje se konají od pátečního večera až do nedělního dopoledne. Na každém se debatní týmy utkají v pěti debatách, z nichž vzejde vítěz turnaje. Debatuje se buď na předem stanovené teze, na které se nejlepší týmy připravují i desítky hodin, nebo na místě zvolené, na které mají hodinu přípravy.

Paralelně vedle české větve probíhá i anglická, která funguje stejně. Ta je dobrou vstupenkou pro mezinárodní debatní akademie a turnaje, kde se utkávají týmy z celého světa.

Jeden turnaj stojí asi 500 Kč. To pokrývá typicky náklady na dvoudenní ubytování, stravu, případně rozhodčí. Je doporučeno zažádat o proplacení nebo přispění u své školy. Zájemci naleznou více informací na debatovani.cz.

Jan Kosař, ICM  Jindřichův Hradec