Zažij LARP!

2017_05_ICMBrno_Zažij LARP (2)

Těsným otvorem jsme se se šesti přáteli protáhli do neosvětlené místnosti a snad to byl šestý smysl, který mi říkal, že bude neskutečně dlouhá. A pokud to šestý smysl byl, pak se nemýlil. Vlastně to nebyla ani místnost, spíše chodba, úzká na jednoho člověka, s vlhkostí ve vzduchu a se železným podpěrami na neočekávaných místech – což jsme přes naprostou tmu zjistili až nárazem do několika z nich. Museli jsme zachovat naprosté ticho, a tak jsme se chytili za ruce člověka před a za námi a o překážce dávali znamení stisknutím. Věděli jsme, že je noc, nevěděli jsme, jak hluboko jdeme a po pár odbočeních už ani kde jsme. To je sám o sobě adrenalinový zážitek, a to ještě nevíte, že jsme byli na cizí planetě a naším úkolem bylo nalézt její vládu a předat jí zprávu o pomoc.

Je fascinující, že byste mohli zažít opravdu cokoliv na hranici představ a reality a nebyl by to sen, takové už je ale jednadvacáté století. A takové jsou LARPy. LARP je zkratka pro anglické life action role-play a jde o skupinu her založených na hraní rolí. Od divadla se liší tím, že nehrajete pro publikum a že nemáte žádný scénář. Hrajete pro sebe a své spoluhráče a k dispozici máte jen popis své postavy, za kterou se rozhodujete, a se kterou prožíváte situace, do kterých se dostává a ve kterých interaguje s ostatními hráči. LARPů je nepřeberné množství: od sociálních her odehrávajících se v dnešním reálném světě, přes městské detektivní hry, až po nejvíce vyhledávané fantasy světy podtrhnuté přítomností mystických tvorů a kouzel.

Hlavním účelem LARPu je zážitek – můžete být na chvíli někým jiným, můžete si zahrát svoji oblíbenou filmovou postavu nebo se dostat do úplně jiného světa. To většinou umocňuje volba prostředí a kostýmovanost her. Je možné si zahrát historickou hru třeba na hradě nebo prožít týden života středověké stavitelky hluboko v přírodě, jako já v srpnu na LARPu Trollsburg, vyjednávat s upířím princem třeba na pardubickém Arkánu, zkusit si život mafiána na oblíbené Mafii, přenést se do totalitního režimu Systému, nebo ošetřovat zraněné vojáky na Legiích.

Možnosti, které světy LARPů nabízí, jsou omezené jen vaší fantazií a pro výběr doporučuji kalendář akcí na stránce larpy.cz: http://www.larp.cz/kalendar.

Můj zážitek použitý na úvod je z LARPové akce Hvězdná loď, která se (uvažujeme-li reálný svět) konala v Třebíči, a kde jsme vládu planety Cotagari opravdu nalezli… A pomoci se nám nedostalo. A tak nás LARP opět naučil hledat východisko ze zdánlivě neřešitelné situace.

2017_05_ICMBrno_Zažij LARP (2)

Michaela Petříčková

ICM Brno při ASK ČR