Zdravý životní styl

image3344

„Jaj, ty jseš horší než moje máma. Vždyť tohle dělaj starý báby.“ Přesně tato slova poslední dobou poslouchám čím dál častěji. A ne, není to tím, že bych vyšívala, pekla koláčky, koukala z okna či netrpělivě čekala na nové čtvrteční slevy v Kauflandu. „Snad nevěříš, že by ti to nějak pomohlo, vždyť je to totální humus!“ řekl mi nedávno kamarád a u toho si do pusy strkal pizzu od Fornetti, kterou zapíjel Coca Colou.

A kvůli čemu že mě to moji vrstevníci pořád komentují ? No, holt mám tu „smůlu‘’, že se jako oni necpu hamburgery, brambůrkami a nepiju energiťáky a snažím se do sebe zbytečně necpat umělá sladidla, moc cukru ani soli atd. Hodně sportuji a dokonce – díky tomu mě přirovnávají k babičkám- dělám jógu, což oni naprosto nedokážou pochopit (je to přeci úplně na nic) Zkrátka a jednoduše: Snažím se žít zdravě.

Je na tom snad něco divného? Právě to je to smutné, není! Denně vidí spoustu nemocných lidí a říkají si jen: „Ty už jsou staří, to se mě netýká.“ Jenže už jim nedochází, že čas letí jako voda a za chvíli bude na jejich místě naše generace. Oni raději tráví čas s muffinem a zmrzlinou u televize nebo za počítačem.

A co že to vlastně znamená žít zdravě? Tak první věc je asi každému jasná – nekouřit a nepít alkohol. To jsou snad ty nejhorší věci, co můžete dělat. Věděli jste, že v ČR kouří asi 2,3 milionů lidí, z čehož je jenom 26% nad 18 let? Ročně umře na různá onemocnění způsobená hlavně cigaretami až 18 000 lidí a dalších 5000 lidí na otravu alkoholem. Stojí jim to vážně za to?

Další důležitou složkou je samozřejmě zdravá, pravidelná a vyvážená strava. Ta se skládá z vyváženého množství základních živin: sacharidů, tuků, bílkovin, vitamínů, minerálů a samozřejmě vody. Jen se nebojte jít do zdravé výživy a kohokoli se zeptat. Lidé tam jsou velmi ochotní a rádi vám poradí. Uvidíte, že jakmile zlepšíte svou stravu, neodrazí se to jen na vzhledu, ale i pocitech a chování. Budete se cítit šťastnější a plní energie.

Když si dopomůžete sportem, bude to naprosto ideální! Ať už to bude zumba, fotbal či jóga. Musí vás to hlavně bavit. Přiznávám, že já se ze začátku do jógy nutila, ale po nějaké době ji začnete lépe chápat a dojde vám, že je to něco jiného než sport. Přináší vnitřní uklidnění, které se – zvláště v dnešní uspěchané době- nevyrovná ani sto hodinám spánku.

Když už jsem u něj, ten také hodně kamarádů přehlíží. Buď pracují nebo koukají do rána na filmy a pak v 6 hodin vstávají do školy. Je důležité si uvědomit, že i tělo potřebuje regenerovat a nejlépe pracuje mezi 12 a 2 hodinou v noci. Ideální je spát 7-8 hodin.

Myslím, že by si všichni měli uvědomit, že vlastní zdraví si z 80% ovlivňujeme my sami – naší životosprávou a pouze zbylých 20% jsou faktory jako dědičnost, vnější vlivy atd.

 

 

Kája, ICM Kladno

Přidej komentář jako první k "Zdravý životní styl"

Zanechte komentář