Život BEZ alkoholu?

bez alkoholu

Říct sám sobě „jsem alkoholik“ je nesmírně obtížné. A poprat se se svou závislostí ještě těžší. Může to být tvoje sousedka, tvoje učitelka, tvoje máma, tvoje manželka.
O alkoholismu žen se moc nemluví, ve společnosti je to často bráno jako obrovské selhání. Alkoholičku odsuzujeme, vždyť nám by se přeci něco takového stát nemohlo. Je to ale opravdu tak?

V pondělí 11. března jsme u nás v Informačním centru pro mládež v Petrovicích u Karviné uspořádali besedu se ženou, která na konci loňského roku absolvovala protialkoholické léčení v Opavě. Byl to opravdu silný zážitek. Účast na besedě byla velká. Možná proto, že samotný alkoholismus se netýká pouze postižené osoby, ale často zasáhne rodinu, příbuzné i přátele.

O to víc si vážíme ženy, která za námi na konci minulého roku přišla a rozhodla se u nás uspořádat tuto besedu. Ženy, která žije na vesnici, kde ji všichni znají a nebála se mluvit o svém příběhu. Během svého léčení si totiž uvědomila, kolika lidí se tento problém s alkoholem týká a nedokážou si to připustit.the-pink-panther-1653920_1920(1)

Pokud položíte ve společnosti otázku, jaké drogy znáte? Málokoho jako první napadne odpověď alkohol, pokud vůbec. Vždyť přeci na téměř každé oslavě se připíjí se sklenkou v ruce „Na zdraví“. I Přesto, že je alkohol v ČR legální, se řadí mezi drogy, dokonce mezi tvrdé drogy. Proč tomu tak je? Proč alkoholismus zastiňuje viditelnější drogová problematika?

Proto je důležité si uvědomit, že alkoholismus patří mezi nejzávažnější a nejrozšířenější formy závislosti. Určit, kdy je vše v normě a kdy už je to za hranicí, je opravdu těžké. Pokud máš pocit, že znáš někoho ve svém okolí, kdo by mohl mít s touto závislostí problém, neváhej se svěřit nebo obrátit na pomoc odborníka.

 

Markéta Nováková
ICM Petrovice u Karviné