Život v Sydney

SLANÝ (1)

Zatímco spoustu lidí, kteří se rozhodnou strávit určitý čas v zahraničí, zláká americký sen, na nějž jsem v posledních letech slyšel velmi rozporuplné názory, za zvážení rozhodně stojí i jiné destinace na opačné straně naší planety, a sice Austrálie a Nový Zéland. A právě o prvně zmíněné destinaci budou následující řádky, ve kterých se spíš než na fakta a geografické informace zaměřím na život jako takový.

SLANÝ (1)Více než 2 roky zpět, poté co jsem se po střední nedostal na vysokou školu, mé cesty vedly do metropole australského kontinentu – do Sydney. Počet obvyvatel samotného města odpovídá přibližně 3,5x počtu obyvatel Prahy. Sám jsem byl velice překvapen, jak velkou část tvoří cizinci, zejména pak Asiaté, Evropané a Jihoameričané. V samotném centru je dokonce opravdu těžké narazit na rodilého Australana. Během půlročního pobytu jsem si pro zajímavost vedl statistiku o tom, s lidmi kolika států přijdu do kontaktu a výsledné číslo znělo 53 různých národností! Imigrační politika Austrálie  je velice vstřícná, avšak pravidla jsou přísná, neměnná a dostat se do Austrálie si rozhodně nemůže dovolit každý. Už kvůli vysokým finančím nákladům, jimiž musí potenciální zájemce disponovat. Australská vláda umožňuje zisk 3 základních druhů víz. Prvním je Tourist visa, určené čístě pro rekreační účely, s nímž nemá držitel možnost legálně pracovat. Pro vzdělávací účely je nabízeno Student visa, které je vázané na školu a jehož držitel může legálně odpracovat maximálně 20hodin týdně. Třetí alternativou pak je vízum nejvíce žádáné, vzhledem k tomu že v Austrálii si lze vydělat opravdu slušně (pro představu – přestože je tam ve srovnání s našimi poměry vše téměř 2-3x dražší, platy jsou zhruba 5-6x vyšší), vízum pracovní – Working holiday visa. Toto vízum je však udělováno na základě diplomatických vztahů vlád jen občanům vybraných zemí. Mezi ty Česká republika zatím bohužel nepatří, avšak mluví se o tom, že bychom i my v nejbližší době mohli mít toto privilegium.SLANÝ (2)

 

Dalším zajímavým faktem o životě v metropoli je neuvěřitelná vstřícnost, ochota a přátelskost lidí. Což vychází částečně i z toho, že místní nemají opravdu žádné existeční problémy a při tamní výborné ekonomické situaci si i člověk s průměrným zaměstnáním může dovolit cestovat po celém světě. Pokud přijdete sami večer do klubu, je téměř nemožné aby jste se s nikým neseznámili. A to i bez toho, abyste k tomu potřebovali hektolitry alkoholu pro uvolnění bariér. Také je naprosto běžné, když se s vámi dá do řeči náhodný spolucestující v MHD či kolemjdoucí třeba v parku. Velmi bohatý sociální život rovněž probíhá na bytech. Ubytování v Sydney patří mezi nákladnější záležitosti, proto většina přicestovalých volí podstatně levnější alternativu hromadného bydlení, kdy je běžné sdílet byt klidně s 8-12 dalšími lidmi z celého světa. Já osobně jsem první měsíc v zemi klokanů strávil u vstřícné australské rodiny, což ale nebylo finančně únosné po celou dobu pobytu, tudíž jsem si posléze vyhledal jeden laciný „share flat“ přímo v centru. Spal jsem v obýváku, a bylo zcela běžné, že když jsem usínal, pár metrů ode mě byla párty v plném proudu. Přestože jsem byl vždy zvyklý na soukromí, a tohoto způsobu bydlení jsem se obával, velmi brzy jsem se adaptoval  a s většinou spolubydlících jsme byli jako jedna rodina.SLANÝ (3)

 

A jak se v Sydney tráví volný čas? Vzhledem k tomu, že počasí na koupání panuje po většinu roku, volbou číslo jedna pro většinu lidí bývají pláže a život kolem nich. Kromě vyhlášené Bondi beach jsou rovněž velmi populární například Coogee beach, Maroubra beach nebo Bronte beach. Všechny jsou od centra vzdáleny přibližně 30-40 minut jízdy MHD  a jejich okolí je vybaveno kromě jiného například veřejnými venkovními posilovnami, či grily pro pořádaní velice populárních  „barbecue“, což ve volném překladu znemená něco jako grilovačka. Veškeré toto vybavení bývá bezvýhradně zdarma. Pokud vás nebaví setrvávat celé odpoledne na jednom místě, či máte chuť poznávat, pak si můžete dopřát túru po pobřeží neboli „coastwalking“. Pro tyto účely zde slouží upravené stezky, a v případě zájmu o větší dobrodružství vám nic nebrání v pohybu přímo po skalách a útesech v těsné blízkosti permanentně rozbouřeného oceánu. Což je sice velmi zábavné, vzhledem k tomu, že můžete spatřit mnohé pobřežní živočichy, užít si trochu šplhání za občasného osprchování vlnou tříštící se o skálu, ale v případě přílišného riskování také velmi nebezpečné. Nejeden nepozoroný člověk už tímto způsobem přišel ve vodách podél skal o život. Moře kolem Sydney holt není žádný Jadran, což může být velkou nevýhodou pro plavce. Naopak surfaři, kteří mají na každé pláži bójkami speciálně vyznačené zóny, jsou v místních vlnách jako v ráji. Ne nadarmo se o Austrálii mluví jako o jedné z největších surfařských destinací. Ani plavci však nepřijdou zkrátka. Po celé Sydney je značné množství krytých i venkovních  plaveckých bazénů, které jsou ve většině případů na rozdíl od našich „pětadvacítek“ až 50m dlouhé a vstupné je na zdejší poměry celkem laciné. Velmi oblíbené jsou rovněž bazény, zasazené do skály na hraně oceánu v blízkosti pláží, disponující slanou vodou. Na své si přijdou i nadšenci pro jiné sporty. Minimálně jedno veřejné sportoviště vybavené komplexem hřišť naleznete v každé čtvrti. No a kam se jít bavit za tmy? Asi tak jako v každém velkoměstě, i v Sydney je nepřeberné množství barů a klubů. Alkohol je zde však velmi nákladná věc. Například za malé pivo zaplatíte v průměru 7-8 australských dolarů, což je v přepočtu přibližně 150kč. I přesto však doporučuji se těmto mísůtm nevyhýbat !SLANÝ (4)

 

Život v Sydney mi otevřel oči a rozšířil obzory v mnoha směrech a každému mohu jen doporučit. Je to zcela odlišný svět, než na jaký jsme zvyklí v naší vlasti a v Evropě vůbec. Až teď zavřu tento článek a uvidím na pozadí mé plochy fotku západu slunce v jedné z tamních zátok, vím, že mě opět ovane nádech té atmosféry a zážitků, na které nikdy nezapomenu.

 

František Jirků, ICM Slaný